Detta har sagts om oss


Hej Birgitta!
 
Idag är en glädjens dag för vi har fått våra stickpresenter.
Jag hoppas att ni har förstått vad det betyder för oss att kunna göra något så kul som att lämna fina presenter när de har varit med om någon jobbig undersökning eller jobbiga "stick".
Biobiljetterna blir ungdomarna jätteglada för.
En liten tjej på nio år fick gå själv med lillasyster och föräldern väntade utanför.
Hon var urstolt över att gå själv på bio.
 
Massor med kramar från Gunilla M




Nu har vi kommit hem från vår livs bästa resa och den bästa upplevelsen i vårt liv. Vet inte hur vi skall kunna Tacka för allt jobb och tid ni har lagt ner på Sofie för att förverkliga hennes livs dröm!! Hela helgen har varit som en helt fantastisk lång dröm. Börja redan på flygplatsen med en egen chafför och en läcker limosin.Sofie kännde sig som en prinssessa. Sedan ett helt undrbart hotell som låg perfekt till. Sedan en jätte trevlig Caroline som gjorde fredags kvällen till en oförglömlig upplevelse Att
redan då kunna få gå bakom och se framhoppningsbanan blev ytterligare ännu mer otroligt. Somnade nöjda men helt otroligt lyckliga.
Vaknade på lördagsmorgonen och åt en jätte god frukost.Sedan ut och upp på svindlande höjder 130 meter upp i luften och med en helt underbar utsikt över hela stockholm. Efter detta en hel dag med det bästa som finns HÄSTAR!!! Kl 15 blev sofie bjuden på ännu en otrolig Överraskning. Följa med till stallet där ingen få visstas som är utom stående, men även detta kunde ni fixa. Träffa stora känndisar bli fotad få autografer helt underbart. Mera häst shower ändå till 23.30 Försöka att sova men är inte lätt när hela kroppen är upprymd av allt man sett och varit med om. Ännu en otroligt god frukost och sedan ännu mera hästar hurra.En otrolig avslutning show med kvällens höjd punkt fyrspann med helt fantastiska kuskar och hästar. Sova en sista natt på det trevliga hotellet. Klev upp tidigt för att hinna med en sista stor hotell frukost mums. Hämtad med taxi körd till Bromma och vilken skön kännsla att slippa köra i den härliga rusningstrafik som är kl 8 i stockholm. Få flyga hem landa sätta sig i bilen och tuffa hemåt skönt. Hämta hem älsklingshundarna som vi saknat lite. Bara sitta hemma och smälta allt vi varit med om !!!!!!! Tackvare er som fixat ett hotell som låg nära har sofie kunnat njuta hela helgen fått vila emellan åt( då har vi filmat det hon missat)  sedan kunna komma tillbaka lite piggare. Tusen TACK än en gång. ps får gärna skicka en stor hälsning till Caroline och Astrid efter som jag inte har deras mail så kanske du kan vidare befodra detta.ds

Anna du är en helt otrolig person. Tack för allt du har gjort för Sofie hoppas vi ses igen sköt om dig och var rädd om dig       

mvh hela Familjen Lindahl genom

Yvonne



Hej:)
Jag och Veronica ville bara tacka er så jätte jätte mycket. Både hon och jag hade hur kul som helst:) Detta blev en resa som vi kommer att minnas länge. Det var ju hur lyxigt som helst. Och det nästan bästa av allt var ju att få träffa danny:). Åter igen tack för en super resa:)

MVH: Sofie Lindahl   :)

 

 

har själv en son som fått en gåva från min stora dag, underbara människor som jobbar med att förverkliga drömmarna för små barn som utstått/utstår mycket i sin sjukdom.

NI GÖR LIVET LITE ENKLARE för de små och deras familjer
TACK

Vill än en gång tacka för det superfina arrangemanget från Er sida.
Allt var perfekt och bra planerat. Vi är mäktigt imponerade av Ert och många andras underbara engagemang samt välvilja.
Det värmer verkligen!!
/Förälder till en pojke som fick en Stor Dag

 

När allt var som mörkast och svårast fick vi ett besked per telefon, min son hade blivit nominerad till MinStoraDag. Kanske, kanske är det vår tur att få en liten ljusglimt och uppmuntran - för min son en önskedröm, för mig att få se honom glad igen!
Mamma till liten pojke

HEJ

Jag vill bara tacka er för att ni har en sån fin organisation! Vår son blev bjuden till Ullevi och kvalet till fotbolls EM mellan Sverige och Malta.
Han var överlycklig!  
Så en än gång; TACK!

MVH Åsa



Vi vill tacka så hjärtligt för alla biobiljetter som har kommit! Det var en glad överraskning. Passar ju utmärkt eftersom en del barn eller ungdomar inte äter godis av olika anledningar. Påskäggen har också anlänt. Stora och fina. Ni är såå gulliga! Jag och Karolin ska "påska" på skärtorsdag och dela ut godis och biobiljetter! ;-)
Anja och Karolin, Sachsska Barnsjukhuset, SÖS



Sååå härligt! Jag blir varm i hela kroppen! Vilken fantastisk kille det verkar vara! Och ni har gjort ännu en jättebra insats och ett barn rusig av lycka! Måtte det skicka hans sjukdom åt pepparn!!!

Kram
Helena/ volontär

 

Heder åt er organisation, jag blir helt gråtfärdig vargång reklamfilmen går på tv. Varför inte jobba på en tv gala typ världens barn mm. Vi ska ju alltid vara så duktiga i Sverige att hjälpa allt och alla världen över men glömmer våra egna barn som mår illa här hemma, vare sig barnen är friska eller sjuka. Heder åt er.

Mvh Göran


 
L hade en kalas resa!

Nästan varje kväll satt L  (och jag) med gubbarna i hamnen och fiskade. Även om det tog några dagar innan vi hade rätt bete och rätt utrustning så trivdes L fantastiskt bra i denna härliga miljö. Det plockades upp bläckfiskar, konstiga fiskar och t o m en haj nappade, en och annan rocka i enmetersklassen simmade förbi. Här fick även L upp några fiskar till allas glädje.

PS: L var på en återträff igår på Djurgården och träffade ett gäng som han var på "MinStoraDag"- läger med i somras. Ledarna som fixar med dessa läger och träffar är fantastiska, framför gärna det när och om ni träffar dem.ds

mvh
Fredrik



Jag vill bara berätta att det var en mycket nöjd och glad tjej jag träffade när jag kom till jobbet igår!
Saara mådde mycket bra och var på strålande humör! Måndagens upplevelse betydde mycket för henne - och har gjort det en längre tid; ända sedan hon fick veta att hon skulle få gå på konserten. Det blev ett stort lyft för henne!

Många hälsningar Åsa/sköterska

 

 

 

Ett stort TACK! till er och till stiftelsen "MinStoraDag" för en fantastisk resa!!

/ Fam. Bengtsson

 

 

Hej Helene!
 
1000 tack för allt du/ni fixat för Pontus/oss i Stockholm.Helt underbart alltihop!
Den bästa resan vi gjort.Den slog alla utlandsresor vi gjort! Pontus  och de andra(och jag) tackar oxå ännu en gång för allt!
Stor stor kram
Pontus & Sari   

 

 Hej Caroline,

Jag vill skriva och tacka för en otroligt härlig helg i Stockholm.
Vädret var med oss så vi var på Gröna Lund och busade, vi åt
lunch ute och bara log mot solen. Hela familjen är otroligt glada
för detta!! Söndagen var vi på High School Musical och mer ös kan man inte önska sig. Dom var otroligt duktiga!!

Tack Snälla du för detta.
Kicki Grane med familj



Vill bara tacka av hela mitt hjärta! Har två supertrötta men jättelyckliga barn som varit på deras första cirkus. Har pratat om detta sen vi satte oss i bilen. Många varma kramar från Cornelia, Adam och mamma Linda och mormor



Måste bara TACKA SÅ JÄTTE MYCKET för cirkus och allt stöd i söndags. Det var uppskattat!
Kram från Robin med familj

Hej!

Vi vill tacka så mycket för en underbar vistelse på kolmården!

Vi hade bra väder under hela besöket och maten var kanon!!!

Träffen med delfinerna fick vi komma in på hela familjen! Jesper gosade med dem och lekte tillsammans

med dem, en hel timme!!!!! Tack snälla för att Jesper fått vara med om detta underbara ävetyr!!

Många kramar från Jesper med familj!

 

 



Stiftelsen MinStoraDag  |  Nybrogatan 15, 1 tr  |  114 39 Stockholm  |  Telefon 08-660 50 96  |  info@minstoradag.org
Bli kompis:   |  PlusGiro: 90 05 13-3 Bankgiro: 900-5133